Zdjęcie pantomograficzne – kiedy się je robi?

Zdjęcie pantomograficzne jest zdjęciem, które zleca lekarz stomatolog podczas badania zęba lub też podczas leczenia zębów. Zdjęcie to wykonywane jest specjalny aparatem pantomograficznym. Jest to aparat, który posiada ruchomą głowicę, dzięki czemu zdjęcie wykonane nim jest bardzo precyzyjne i ukazuje niemalże wszystkie warstwy twarzoczaszki, bez nakładania się. Pantomograf pozwala na uwidocznienie zarówno zębów, jak również kości oraz wszystkich tkanek otaczających zęby, to daje pełny obraz stanu całej szczęki oraz twarzoczaszki.

Lekarze zlecają zdjęcie pantomograficzne w różnych sytuacjach. Z reguły wtedy, kiedy występuje i widoczny jest bardzo duży problem z zębami, lub też stanem kości twarzoczaszki. Dodatkowo bardzo istotne jest zdjęcie pantomograficzne podczas leczenia kanałowego, bowiem aparat ten pokazuje wszystkie tkanki, a zatem ukazuje również stan i jakość tkanki wypełniającej, istotnej podczas leczenia kanałowego. Zdjęcia pantomograficzne są również stosowane przed leczeniem protetycznym, zależy od nich odpowiednia instalacja samego implantu, a także miejsce jego zamocowania. Pantomografy są również stosowane wtedy, kiedy występują podejrzenia zmian tkankowych, a nawet podejrzenia zmian nowotworowych.

Jak przygotować się do zdjęcia pantomograficznego?

Zdjęcie pantomograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania się. Jest to bardzo proste zdjęcie, które wykonywane jest szybko i całkowicie bezboleśnie. Sam proces jest bardzo łatwy, a głowica nie powoduje bólu, jedynie sporadycznie pewien dyskomfort. Samo badanie można wykonać od ręki, a ze względu na to, że pantomograf nie jest w żaden sposób szkodliwy, nie ma konieczności przeprowadzania badań, czy też specjalnych konsultacji z lekarzem. Trzeba jednak pamiętać, iż przyjmuje się wówczas pewną dawkę promieni rentgenowskich.

Najczęściej zadawane pytania o zdjęciach pantomograficznych

Czy badanie pantomografem jest bezpieczne?

Tak, pomimo tego, że pantomograf wytwarza promienie rentgenowskie, jest to badanie stosunkowo bezpieczne i bezproblemowe.

Czy zdjęcie pantomograficzne pokazuje wszystkie tkanki?

Tak, pantomograf ujawnia wszystkie tkanki, począwszy od kości i zębów, po tkanki miękkie.

Czy ból zęba jest wystarczającym powodem do wykonania zdjęcia?

Nie, dopiero zmiany lub też leczenie protetyczne i zalecenie lekarza jest powodem do wykonania zdjęcia pantomograficznego.