Wybór mleczka do opalania nie może być przypadkowy

Lato cieszy każdego, wyczekujemy na nie przez całą deszczową jesień oraz mroźną zimę, jednakże aby tę piękną porę roku przeżyć we właściwy sposób należy pamiętać o odpowiedniej ochronie. Skóra człowieka jest bardzo wrażliwa, a niewłaściwie chroniona szybko się starzeje.

 

Czego nie może zabraknąć w letniej kosmetyczce?

Promienie słoneczne docierają do naszej skóry nie tylko w trakcie celowego opalania się czy kąpania w basenie. Przechodzenie z miejsca na miejsce, spacer do pracy oraz inne sytuacje sprawiają, że sezon letni nie może przebiegać bez nabycia dobrego kremu przeciwsłonecznego. W trakcie zakupu należy zwrócić uwagę  na kilka elementów, przede wszystkim skrót SPF oraz czy olejek jest wodoodporny, czy też nie. Dostępne w sklepach olejki do opalania mają różne wartości SPF, wahają się one od 8 do 50+.

 

Co tak naprawdę oznacza skrót SPF?

Określenie SPF to nic innego jak wartość liczbowa filtra zarówno UVA, jak i UVB. Służy ona do wyznaczenia możliwości ochrony przeciwsłonecznej konkretnego produktu. Chodzi o czas przez jaki skóra może zostać wystawiona na słońce, bez wystąpienia poparzenia. Kiedy nie stosuje się jakichkolwiek filtrów, oparzenie rozpoczyna się już po 15 minutach korzystania z tak zwanej kąpieli słonecznej. Filtry zapewniają ochronę od 2 do nawet 12 godzin, jednakże muszą być mimo wszystko aplikowane ponownie, aby nie nabawić się groźnych oparzeń skóry.

 

Jak należy używać kremów przeciwsłonecznych?

Teoretycznie nikogo nie trzeba instruować w jaki sposób zaaplikować na skórę olejek do opalania. Jednakże w rzeczywistości wiele osób nie wykonuje tego właściwie, co skutkuje poparzeniami skóry. Pierwsza i najważniejsza rada związana jest z ilością stosowanego kosmetyku, gdyż należy go użyć naprawdę dużo, nie zważając na ekonomiczność. Tylko i wyłącznie gruba warstwa olejku nałożona już na 15 minut przed ekspozycją na słońce daje pozytywne wyniki. W dalszej kolejności nie wolno zapominać o uzupełnianiu kosmetyku, który ściera się w trakcie wycierania ręcznikiem oraz spływa razem z potem i wodą w trakcie kąpieli. Jedno nałożenie kosmetyku na cały dzień przebywania nad wodą czy morzem zdecydowanie nie wystarczy. Należy czynność tę powtarzać minimum co dwie godziny, a w ciągu najbardziej intensywnego promieniowania słonecznego rekomenduje się pozostanie w cieniu dla własnego zdrowia oraz bezpieczeństwa.