Witamina D3 – budulec organizmu

Dzięki witaminie D3 mamy zdrowe zęby i mocne kości. Pozytywnie wpływa na układ krążenia, sprawia, że jesteśmy szczupli, a ryzyko zachorowania na raka maleje. Witamina ta nazywana jest witaminą słońca, więc kiedy zimą jest go mniej, warto sięgać po suplementy diety.

Witamina D3 – jak działa i jakie są jej właściwości?

Witamina słońca, czyli witamina D3 ma wiele właściwości, od wspomagania budowy kości, po zapobieganie chorobom nowotworowym kończąc. Trzeba jednak pamiętać, że tak samo jak niedobór, tak i nadmiar tej witaminy jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka.
Podstawową funkcją witaminy D3 jest mineralizacja kości i prawidłowy rozwój układu kostnego. Wspomaga również regulację gospodarki wapienno-fosforowej w ciele, wyrównując nieprawidłowy stosunek wapna do fosforu. Spożycie witaminy D3 zaleca się niemowlętom i małym dzieciom ze względu na to, że substancja ta wzmacnia kości. Ponadto, witamina D3 wspomaga układ krążenia i pracę mięśnia sercowego oraz pomaga zachować szczupłą sylwetkę.

Skutki nadmiaru witaminy D3

Jeśli przedawkujemy suplementy diety, w skład których wchodzi witamina d3 (żeby to się stało, musielibyśmy przyjmować ją codziennie w dużych ilościach i we wszystkich możliwych postaciach, czyli wychodzić na słońce, jeść pokarmy obfite w tę witaminę i zażywać suplementy diety), nasz organizm zacznie odkładać wapno w tkankach, m.in. w sercu, tętnicach i nerkach, czego konsekwencją jest zaburzenie pracy serca i ośrodkowego układu krążenia. Przedawkowanie tej witaminy powoduje również kamicę pęcherzyka żółciowego, a ponadto jest także niebezpieczne dla płodu u którego mogą wystąpić deformacje lub choroby kości.
Objawy przedawkowania to nudności, brak apetytu, osłabienie, biegunka, wymioty, bóle głowy i oczu.

Skutki niedoboru witaminy D3

Jesienią i zimą, kiedy słońca jest niewiele, możemy nabawić się niedoboru tej ważnej witaminy, która wytwarzana jest z cholesterolu w naszym ciele, gdy wystawiamy je na słońce. Efektem niedoboru witaminy D3 jest krzywica kości u dzieci, zaś u dorosłych osteoporoza. Występują także skurcze mięśni i problemy z chodzeniem. Niedobór witaminy D3 skutkuje problemami z otyłością czy układem krążenia oraz zwiększa ryzyko zachorowań na raka.
Niedobór witaminy objawia się zaburzeniem widzenia, brakiem apetytu, nudnościami, niesmakiem i pieczeniem w jamie ustnej, bezsennością i bólami kostno-stawowymi.