Lekarz Rehabilitant

Rehabilitacja jest to słowo, które niekoniecznie pozytywnie nam się kojarzy. Przeprowadzana jest w przypadkach problemów ze zdrowiem, najczęściej jest długotrwała. Jest jednak kluczem do powrotu do zdrowia. Często spotykamy się z rehabilitantami, jednak to lekarz rehabilitant jest lekarzem, który niejako decyduje o przebiegu całej rehabilitacji oraz o tym, jakie metody rehabilitacji zostaną wykorzystane. Dlatego też to lekarz rehabilitant bierze całą odpowiedzialność na siebie w tym zakresie. Lekarz rehabilitant ma więc za zadanie dobrać odpowiedni system rehabilitacji, dostosować go do potrzeb pacjenta, na bieżąco modyfikować oraz przeprowadzać bezpośrednie zabiegi i ćwiczenia rehabilitacyjne.

Kiedy warto odwiedzić lekarza rehabilitanta?

Lekarz rehabilitant to osoba, która pomoże nam w powrocie do zdrowia. Jest więc odwiedzany przede wszystkim wtedy, kiedy nasz stan zdrowia uległ pogorszeniu, a leczenie operacyjne i farmakologiczne nie przyniosło rezultatu. Niestety, ale w dalszym ciągu lekarz rehabilitant w Polsce jest traktowany zbyt po macoszemu, tymczasem rzetelna i nieustanna rehabilitacja potrafi naprawdę pomóc w trudnych przypadkach, a także wtedy, kiedy jedynie ciężką pracą można osiągnąć zakładany przez siebie cel.

Jak rehabilitant pracuje?

Praca lekarza rehabilitanta podzielona jest zasadniczo na dwa etapy. Pierwszym etapem jest oczywiście praca opierająca się na opracowaniu całego procesu rehabilitacji. Wówczas lekarz rehabilitant przygotowuje program rehabilitacji, który jest później stopniowo modyfikowany, w zależności od umiejętności, potrzeb, a także postępów pacjenta. Drugim etapem jest już praktyka oraz faktyczna praca rehabilitacyjna, polegająca na rehabilitacji zarówno fizycznej jak i mentalnej. Przy czym ten drugi aspekt jest równie ważny.

Dziedziny powiązane

Jedną z podstawowych dziedzin powiązanych z rehabilitacją jest ortopedia. Lekarz rehabilitant współpracuje bardzo ściśle z ortopedą, neurologiem, a także z psychologami, a nawet z psychiatrami. Poziom współpracy ściśle uzależniony jest od postępów jakie poczynił pacjent oraz przebiegu rehabilitacji.