Krwawienie dziąseł – kłopot kobiet w ciąży

Kobiety noszące pod sercem dziecko zmagają się z wieloma dolegliwościami. Wśród najczęstszych wymienia się poranne nudności, bóle kręgosłupa, spuchnięte ciało oraz krwawiące dziąsła. Czy istnieją jakieś sposoby, które pomogą w tych dolegliwościach?

 

Dlaczego dziąsła krwawią?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna u każdego człowieka, jednakże w trakcie ciąży jest ona jeszcze bardziej istotna. Jest to związane z tym, że wszelkiego rodzaju schorzenia, niewyleczone stany zapalne oraz próchnica wpływają na kondycję dziecka. Może się to wydawać niemożliwe, ale nowonarodzone dzieci mają dokładnie taką samą ilość bakterii w ustach jak ich mamy. Dlatego kobiety przenoszą na nie choroby oraz stany zapalne. Wizyta u dentysty musi odbywać się w każdym trymestrze, aby upewnić się, że nic nie wpłynie negatywnie na ich pociechę. Krwawienie dziąseł nie może być zlekceważone i konieczne jest doszukanie się przyczyny takiego stanu rzeczy. Zbyt intensywne szczotkowanie to jedna z podstawowych przyczyn, inną z nich jest wspomniana już próchnica oraz niewyleczone ubytki.  Krew jest też objawem innej choroby, jak na przykład anemii czy cukrzycy, dlatego należy udać się do lekarza prowadzącego ciążę i sprawdzić to jak najszybciej.

 

Krwawienie dziąseł – co robić?

Krwawienie dziąseł nie może zostać zlekceważone, to podstawowa zasada. W pierwszej kolejności należy sięgnąć po inną szczoteczkę, najlepiej wykonaną z miękkiego włosia. Pasta także powinna być dobrze dobrana, a szczególnie poleca się produkty oferowane dla osób z krwawiącymi dziąsłami, gdyż zawierają one chociażby łagodzący rumianek. Następnie należy upewnić się, że nitkowanie (którego nie można zaniedbać) nie rani dziąseł, gdyż to może być kolejny powód krwawienia. Do codziennej higieny poleca się włączenie płynów do płukania, które nie tylko zapewniają świeży oddech, ale zabijają wszystkie bakterie oraz zarazki, które gromadzą się w jamie ustnej. Przede wszystkim należy jednak regularnie odwiedzać stomatologa, który w przypadku braku poprawy po zastosowaniu wyżej wymienionych zasad będzie w dalszej kolejności szukał rozwiązania problemu.