Jak radzić sobie z bezdechem sennym?

Bezdech senny to przypadłość, na którą cierpi coraz więcej dorosłych osób. Związane jest to z niezdrowym trybem życia i plagą otyłości, która dotyka ludzi. Jak zapobiegać bezdechowi sennemu?

Jak przebiega bezdech senny?

Bezdech senny to choroba, która objawia się przerywaniem lub niebezpiecznym spłyceniu oddechu w trakcie snu. Zatrzymanie oddechu trwa min. 10 sekund i jest niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Nie zabija od razu, ale prowadzi do wielu chorób i dysfunkcji ludzkiego organizmu, które już realnie zagrażają jego życiu.

Objawy bezdechu sennego

Bezdech senny objawia się poprzez chrapanie – jest to chyba najbardziej oczywisty i widoczny powód. Nie wolno go lekceważyć i jeśli mamy z tym kłopot, warto się zbadać w tym kierunku. Jest to o tyle istotne, że chrapanie można zlikwidować operacją, ale bez diagnozy bezdechu sennego, nie można mieć pewności, że ta choroba została wyleczona. Wtedy bezdech senny przebiega bez objawów widocznych na pierwszy rzut oka. Pozostałe objawy, które nie muszą z początku zostać połączone z tą przypadłością to ciągłe uczucie zmęczenia, niezależnie od tego, ile godzin się spało. Do tego dochodzi budzenie się z bólem głowy i senność w ciągu dnia oraz zaburzenia koncentracji. Takie objawy mogą stwarzać zagrożenie, bo przez brak koncentracji i senność można doprowadzić do tragedii. Według niemieckich naukowców, zajmujących się badaniem kierowców, którzy spowodowali wypadek drogowy, aż 40% z nich cierpiało na bezdech senny!

Bezdech senny leczenie

Kiedy zdiagnozowany zostanie bezdech senny leczenie nie będzie musiało wymagać interwencji chirurga. Oczywiście, zależy to od tego, dlaczego cierpimy na bezdech senny. Jeśli choroba spowodowana jest chorobami układu oddechowego, np. polipami czy skrzywioną przegrodą nosową, to prawdopodobne, że będzie trzeba przejść zabieg, jednak jeśli przyczyną bezdechu sennego jest nasz tryb życia, to wystarczy, że go zmienimy. Jeśli np. dużo palimy, bądź mamy problemy z wagą (otyłość lub nadwaga), warto jest zrezygnować z papierosów i zadbać o siebie; zacząć uprawiać sport, jeść więcej warzyw i owoców. To pomoże nam zwalczyć nie tylko problem z bezdechem, ale i innymi kłopotami zdrowotnymi.