Jak radzić sobie z alergią?

young boy with orange shirt sneezes because of allergy on the lawn in spring

Alergia wpływa negatywnie na życie człowieka i nie ma znaczenie, czy trwa ona cały rok, czy też przez kilka miesięcy. Wiąże się ona z nierozstawaniem się z chusteczkami do nosa, jak również uciążliwym podrażnieniem gardła i oczu.

 

Czy z alergią człowiek się rodzi?

Nie zawsze człowiek rodzi się z alergią, często jest ona nabyta i przychodzi wraz z wiekiem. Chociaż przyjmuje się, że już 1/3 dzieci rodzi się z konkretnymi alergiami. Są one przekazywane przez rodziców, dlatego, gdy u mamy bądź taty występuje uczulenie bądź astma istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko także będzie zmagało się z tą dolegliwością. Z kolei inna grupa z czasem zauważa u siebie objawy alergii, które sprawiają, że najpierw udają się oni do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do specjalisty – alergologa.

 

Objawy alergii i co dalej?

Objawy alergii pojawiają się czasem stopniowo, w innych przypadkach uderzają ze zdwojoną siłą, jedno jest pewne, nie można ich lekceważyć, gdyś sytuacja będzie się pogarszać z każdym dniem oraz miesiącem. Jakie są najbardziej klasyczne objawy alergii oraz uczulenia? Mowa przede wszystkim o katarze, który w pierwszej fazie dolegliwości jest mylony z przeziębieniem, jednakże nie mija on ani po tygodniu, ani po dwóch. Bezustanny katar, który z reguły jest połączony z kichaniem wywołuje bóle głowy, a nawet silne migreny, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Alergia objawia się do tego zaczerwienionymi oczami, które pieką, swędzą oraz łzawią po każdym zetknięciu się z alergenem.

 

Co przyjmować z przypadku uczulenia i alergii?

Na rynku dostępne jest wiele leków, które zapobiegają objawom alergii, z reguły dostępne są one bez recepty, jednakże mimo wszystko ich zażywanie powinno być poprzedzone konsultacją lekarską. Zanim rozpocznie się ich stosowanie trzeba koniecznie zapoznać się z ulotką, mimo, iż leki wykazują podobne działanie. Allertec, Zyx, Chitosan to tyko propozycje, które różnią się między sobą ceną. Konieczne jest wystrzeganie się kontaktów z alergenem, jeśli jest to oczywiście możliwe. W trakcie pylenia drzew i roślin nie można się po prostu zamknąć na cztery spusty, ale z kolei, kiedy alergia związana jest z sierścią zwierząt, można ograniczyć kontakt z nimi niemalże do minimum. Jednakże, skoro zażycie małej tabletki pomoże całkowicie rozprawić się z objawami alergii dlaczego dalej się męczyć i kichać oraz wydmuchiwać nos?