Jak poradzić sobie ze stresem?

Stres jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Sprzyja mu ciągły pośpiech, rywalizacja i różnego rodzaju problemy. Stres jest jednak przyczyną wielu chorób i zaburzeń emocjonalnych, dlatego warto wypracować skuteczne metody radzenia sobie z nim.

Skąd się bierze stres?

Przyczyn stresu może być wiele. Odczuwanie stresu nie zawsze jest związane z traumatycznymi przeżyciami, ale z wydarzeniami, którym przypisujemy dużą wagę.        W tej kategorii wystarczy wymienić: egzamin maturalny, pierwsza randka, czy ślub. Umiarkowane odczuwanie stresu może działać na organizm mobilizująco. Problem pojawia się wtedy, gdy działa on paraliżująco, dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, jak poradzić sobie ze stresem. W przeciwnym wypadku staniemy się jego niewolnikami i będziemy cierpieć z powodu nieprzyjemnych objawów somatycznych. Są to głównie: ból głowy, zespół jelita drażliwego, czy złe samopoczucie to tylko niektóre z objawów.

Stres-pokonaj go raz na zawsze!

Jak poradzić sobie ze stresem? – to pytanie zadaje sobie każdy z nas w różnych sytuacjach. W końcu jest to doświadczenie, które wywołuje dyskomfort. Oddech staje się bardziej płytki, zaczynamy się pocić, pojawia się drżenie mięśni. Symptomy mogą być różne, ponieważ u każdego stres objawia się inaczej. Niezależnie od tego zastanawiając się, jak poradzić sobie ze stresem, warto wypróbować techniki relaksacyjne. Ważne jest, aby wziąć kilka głębokich wdechów i wydechów i starać się pomyśleć o czymś przyjemnym. Ważna jest również umiejętność zdystansowania się wobec danej sytuacji. Często zdarza się, że pewnym wydarzeniom przypisujemy zbyt dużą rolę i niesłusznie uzależniamy od nich jakość naszego dalszego funkcjonowania. Jest to podejście, które stopniowo przeistacza się w błędne koło. Aby zminimalizować stres ważny, jest również tryb życia-zdrowa dieta, wystarczająca ilość snu i regularna aktywność fizyczna. Szczególnie ten ostatni czynniki pozwala dać upust negatywnym emocjom, co obniża poziom stresu.