Dermatolog

Dermatolog jest jednym z najbardziej popularnych lekarzy, do których udajemy się z naszymi problemami regularnie. Dermatolodzy mają szczególnie dużo pracy latem, gdyż są to specjaliści zajmujący się skórą, włosami i paznokciami, a precyzyjniej rzecz ujmując zmianami zachodzącymi w skórze oraz na skórze, a także w naszych włosach oraz paznokciach. Dermatolog jest lekarzem, którego celem jest leczenie zarówno chorób jak i zmian skórnych czy też zachodzących w tkankach wchodzących w skład paznokci oraz włosów. Co więcej, dermatolog zajmuje się także różnego rodzaju infekcjami, jego zadaniem jest diagnozowanie, eliminowanie, a także zapobieganie powstawaniu infekcji skórnych. Co ciekawe, dermatolog leczy również infekcje wynikające na przykład z chorób wenerycznych.

Kiedy warto odwiedzić dermatologa?

Dermatolog to lekarz specjalizujący się w eliminowaniu, a także w zapobieganiu powstawania infekcji skórnych. Warto więc regularnie kontaktować się z dermatologiem w momencie, kiedy zaobserwujemy na skórze zmiany, kiedy nasze paznokcie lub włosy ulegają zniszczeniu, lub gdy naszą skórę, włosy lub paznokcie zaatakowała infekcja, na przykład grzybiczna. Wizyta u dermatologa jest również wskazana w momencie, gdy chcemy wiedzieć w jaki sposób oraz jakimi środkami zadbać o zdrowie naszej skóry, włosów lub paznokci, a także w jaki sposób je pielęgnować.

Jak dermatolog pracuje?

Praca dermatologa polega na analizie, kontroli, a także diagnostyce i leczeniu zmian skórnych, zmian zachodzących we włosach i paznokciach. Podstawową czynnością dermatologa jest więc obserwacja. Często konieczne jest również pobranie wymazów lub próbek, celem prawidłowej identyfikacji choroby, a później jej eliminacji. Ostatnim niejako etapem pracy dermatologa jest oczywiście zapobieganie, poprzez działania profilaktyczne, budowanie świadomości u swoich pacjentów, a także nieustanną kontrolę stanu zdrowia i obserwację pacjentów. Dermatolodzy często uczestniczą również w konsultacjach chirurgicznych lub bezpośrednio w konsultacjach lekarskich przed zabiegami czy też podjęciem leczenia farmakologicznego.

Dziedziny powiązane

Poniekąd szeroka współpraca z chirurgami plastycznymi, lekarzami specjalizującymi się w dietetyce oraz onkologami czyni te specjalizacje silnie powiązanymi dziedzinami z dermatologią. Często konsultacje dermatologiczne prowadzone są przed zabiegami, a w chirurgii plastycznej, są one wręcz koniecznością.