Czy talk jest niebezpieczny?

Od czasu do czasu  można spotkać się z opiniami na temat talku, wskazującymi na jego szkodliwość dla zdrowia. Może tak być, jeśli produkt zostanie mocno zanieczyszczony. Warto więc kupować dobrej jakości talk wydobywany tylko z wyselekcjonowanych złóż i podawany dokładnemu oczyszczaniu.

Czym jest i do czego służy?

Talk zaliczany jest do grupy krzemianów i występuje naturalnie w przyrodzie. Jego wyjątkowa miękkość sprawia, że bardzo łatwo można zamienić go w puszysty proszek, który stosowany jest w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Każda mama wie, że talk jest niezbędny do pielęgnacji skóry malucha. Za jego pomocą leczy się także podrażnienia, ponieważ zmniejsza aktywność flory bakteryjnej. Na bazie talku powstają antyperspiranty, dezodoranty i suche szampony do włosów oraz pudry do twarzy. Za jego pomocą można również zmniejszać potliwość stóp, zrobić idealny matowy podkład pod szminkę czy makijaż. Utrwali również tusz do rzęs i złagodzi proces depilacji. W każdej dobrej drogerii można kupić talk kosmetyczny perfumowany lub bezzapachowy, a jego cena za 100 g nie jest wcale wysoka.

Talk a azbest

Dlaczego tak wiele osób utożsamia talk ze związkami rakotwórczymi? Dzieje się tak dlatego, ponieważ minerał ten wydobywany jest z okolic,  w pobliżu których znajdują się źródła szkodliwego dla zdrowia azbestu. Fakt jest taki, że talk zostaje dobrze oczyszczany po wydobyciu, dlatego w jego składzie nie powinny znajdować się szkodliwe dla zdrowia substancje. Preparaty dla niemowląt są kompleksowo badane przez naukowców i lekarzy, aby każdy z wyprodukowanych kosmetyków dla dzieci był wolny od azbestu. Oczywiście nie można przesadzać z aplikacją talku – czy to jako kosmetyku pielęgnacyjnego dla dziecka, czy w formie pudru do twarzy. Zasypki dla dzieci zawsze można zastąpić różnymi preparatami z cynkiem, za pomocą których można skutecznie złagodzić odparzenia i zaczerwienienia.

Talk powinien być stosowany mądrze, bez niepotrzebnego nadmiaru. Zawsze można szukać jego zamienników, bądź stosować sporadycznie. Tak, czy inaczej, zawsze trzeba zwracać uwagę na etykietę i badać rynek. Warto też kierować się opiniami osób, które stosują konkretne kosmetyki i mają wyrobione zdanie na temat konkretnej marki.