Co robić, gdy cały rok nasz nos jest podrażniony?

Man having pet allergy symptoms : runny nose, asthma

Zwykle katar jest spowodowany przez wirusy, które organizm zwalcza w ciągu kilku dni. Jednak czasem dolegliwości związane z katarem utrzymują się znacznie dłużej, niekiedy przez cały rok. Może to być oznaką kataru alergicznego lub przewlekłego zapalenia zatok, które leczy się niełatwo.

Dlaczego nos jest podrażniony cały rok?

Nieżyt nosa, który utrzymuje się dłużej niż 10 dni, jest sygnałem, że należy udać się do lekarza. Powodów może być wiele, niektóre z nich to: zapalenie zatok lub alergiczny nieżyt nosa, inaczej katar sienny. Wodnista wydzielina z nosa, zatkany nos, łzawienie oczu, kichanie może być objawem alergii sezonowej, czyli uczulenia na pyłki roślin podczas ich kwitnienia. W takim przypadku objawy ustępują wraz z zakończeniem okresu pylenia rośliny, która powoduje uczulenie. Niestety osoby, których dotyka alergiczny nieżyt nosa, zmagają się z problemem nawet przez kilka miesięcy, najczęściej wiosną i latem.

Wielu ludzi cierpi z powodu kataru i podrażnionego nosa przez cały rok. Wtedy najprawdopodobniej przyczyną jest alergia na kurz, roztocza lub sierść zwierząt. Objawy alergii na kurz i roztocza można pomylić ze zwykłym przeziębieniem, występuje wtedy wodnisty katar, łzawienie oczu, swędzenie w nosie oraz duszności. Zdarzają się także bardziej dokuczliwe objawy np. chroniczne zmęczenie, częstsze łapanie infekcji oraz przewlekłe bóle głowy. Gdy zauważamy u siebie podobne objawy, towarzyszące niemal przez cały rok, należy pójść na wizytę do specjalisty alergologa.

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

W łagodzeniu objawów alergii na kurz i roztocza stosuje się najczęściej krople, tabletki i maści o działaniu antyhistaminowym i obkurczającym naczynia krwionośne np. Claritine, Flonidan, Loratan. Dzięki temu objawy alergii ulegają osłabieniu lub ustępują. Jednak trzeba pamiętać, że jest to leczenie jedynie objawowe, które nie niweluje przyczyn powstawania alergii. Wieloetapowym sposobem leczenia alergii jest odczulanie, czyli immunoterapia swoista. Leczenie to polega na doprowadzeniu do zmniejszenia wrażliwości osoby uczulonej na alergen, a w konsekwencji do eliminacji lub zmniejszenia stopnia nasilenia objawów choroby. Taka terapia wymaga wnikliwej analizy dolegliwości chorego oraz potwierdzenia uczulenia wynikami badań dodatkowych np. testów skórnych. Poza tym w leczeniu objawów alergii bardzo ważne jest unikanie alergenu, w przypadku uczulenia na kurz- usunięcie dywanów, zasłon i zakup pościeli antyalergicznej.