Chirurg

Chirurg to lekarz zajmujący się inwazyjnymi zabiegami na ciele pacjenta oraz wewnątrz ciała pacjenta. Innymi słowy, chirurg przeprowadza zabiegi oraz operacje, a także zajmuje się konsultacjami chirurgicznymi, badając również wpływ na przykład ciał obcych na działanie organizmu człowieka. Istnieje wiele specjalizacji chirurgicznych, począwszy od chirurga ogólnego, zajmującego się zabiegami zarówno w jamie brzusznej, jak również w innych partiach ciała, aż po bardzo wąskie specjalizacje jak kardiochirurgia czy też neurochirurgia. Chirurg jest jedną z najbardziej prestiżowych i jednocześnie najbardziej wymagających specjalizacji lekarskich.

Kiedy warto odwiedzić chirurga?

Dla każdego pacjenta zdecydowanie lepiej jest kiedy chirurga odwiedzać nie trzeba. Niestety, są przypadki, gdy taka wizyta jest konieczna. Samodzielnie najczęściej wybieramy się do chirurga w celu przeprowadzenia prostych zabiegów. Często jest to na przykład zabieg usunięcia żylaków, zabiegi mające na celu poprawienie estetyki twarzy oraz ciała, a także liczne inne zabiegi, które mogą zagrażać zdrowiu, powodują dyskomfort, lub też na przestrzeni czasu mogą być w jakiś sposób mniej lub bardziej niebezpieczne. Chirurg jest również niezbędny w nagłych przypadkach, podczas konieczności przeprowadzenia operacji, a także w przypadku poniesienia poważniejszych obrażeń.

Jak chirurg pracuje?

Praca chirurga wbrew obiegowej opinii nie polega jedynie na „krojeniu” swoich pacjentów. Większość czasu zajmuje chirurgowi rozpoznanie konkretnych przypadków, sprawdzenie wszystkich możliwych scenariuszy, a także liczne konsultacje chirurgiczne przeprowadzane ze specjalistami z różnych dziedzin. Owszem, chirurg pracuje również na sali operacyjnej,  niemniej jednak samo przygotowanie operacji bardzo często wymaga zdecydowanie więcej czasu i pracy, niż bezpośrednio sama operacja.

Dziedziny powiązane

Ze względu na specyfikę pracy chirurga, praktycznie każda dziedzina lekarska może być z nią powiązana. Neurochirurg jest bardzo silnie powiązany z neurologiem, kardiochirurg z kardiologiem i tak dalej. Chirurg jest kolejnym szczeblem specjalizacji lekarskiej, bardzo często więc taki lekarz posiada specjalizację w innej, często odmiennej dziedzinie medycyny.