Alergolog

Alergolog to lekarz specjalista, który zajmuje się chorobami, ich diagnostyką, które związane są z wszelkiego rodzaju uczuleniami. Alergolog zajmuje się chorobami alergologicznymi, a jego zadaniem jest eliminacja alergii oraz związanych z nimi problemów. Jest to zatem specjalizacja stosunkowo szeroka, wymagająca bardzo obszernej wiedzy nie tylko pod kątem anatomii, ale również flory, a nawet całego otoczenia, bowiem alergolog leczy uczulenia różnego rodzaju.

Wbrew pozorom alergolog nie jest jedynie lekarzem, do którego przychodzi się zapobiegawczo lub też przy stwierdzonej alergii, ale również odwiedzany jest w nagłych przypadkach.

Kiedy warto odwiedzić alergologa

Alergolog może działać zarówno zapobiegawczo jak i eliminując przyczyny oraz efekty alergii. Do alergologa najczęściej zgłaszamy się w momencie, gdy problem już wystąpi – dostajemy ataku kaszlu, wysypki, swędzenia, a nawet zaczynamy się dusić. Jest to oczywiście prawidłowa reakcja, niemniej jednak tego typu rzeczy można wyeliminować znacznie wcześniej. Rodzice, pierwsze alergie obserwują u swoich dzieci już w pierwszych latach życia, odwiedzenie alergologa w tym momencie i regularne, późniejsze konsultacje praktycznie całkowicie eliminują problem, jakim jest alergia i uczulenie. Alergolog to również lekarz, którego odwiedza się po lub w trakcie choroby płuc, podczas astmy, mając duszności lub też niespodziewane swędzenie skóry.

Jak pracuje alergolog?

Praca alergologa nie należy do łatwych. Zajmuje się on taką specjalizacją, która wymaga nie tylko wiedzy medycznej, ale również bogatej wiedzy przyrodniczej. Ponadto, praca alergologa wiąże się z innymi specjalizacjami. Alergolog najczęściej stawia diagnozę na podstawie przeprowadzonych badań i testów. Wykonuje badania alergologiczne i na ich podstawie jest w stanie stwierdzić jaki rodzaj uczulenia występuje u danego człowieka. Praca alergologa to przede wszystkim obserwacja, zarówno przed leczeniem jak również w jego trakcie oraz po leczeniu.

Dziedziny powiązane

Z całą pewnością dziedzinami powiązanymi z alergologiem jest dermatolog oraz pulmonolog. Ten pierwszy bada wszelkie zmiany zachodzące w skórze oraz na skórze swoich pacjentów, drugi natomiast zajmuje się szeroko rozumianymi chorobami płuc. Bardzo często przy badaniach alergologicznych, konieczne jest również przeprowadzenie jednocześnie badań pulmonologicznych oraz dermatologicznych.