Alergia – objawy i leczenie

Alergen to substancja, która potrafi wiele namieszać w organizmie człowieka. Mogą nim być: kurz, pyłki roślinne, sierść zwierzęca czy konkretne składniki znajdujące się w pokarmie. Niestety nie ma możliwości jej wyleczenia na trwałe.

Objawy alergii

Organizm broniąc się przed danym alergenem, próbując go zneutralizować, reaguje najczęściej wysypką i katarem siennym. Często pojawia się też zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, napady kichania, pokrzywki czy bąble na skórze. Objawy te bywają bardzo uciążliwe i trudno je od razu wyciszyć. Chory reaguje najczęściej uczuciem niepokoju, bólem głowy, łaskotaniem w gardle, nudnościami i uczuciem kołatania serca. Często tego typu objawy są bagatelizowane lub kojarzone ze zwykłym przeziębieniem. Rzeczywistość jest jednak inna.

Katar sienny – najczęstszy objaw alergii

Chyba jednym z najbardziej doskwierających objawów alergicznych jest katar sienny. Powstaje na skutek uwalnianej w drogach oddechowych histaminy, podrażniającej błonę śluzową nosa. Oprócz kataru często pojawia się także otępienie, ból głowy, przekrwienie i łzawienie oczu. Czasami objawem towarzyszącym staje się utrata węchu i smaku oraz ból i zatkanie zatok.

Jak walczyć z alergią?

Przede wszystkim trzeba starać się unikać kontaktu z alergenem i częściej odwiedzać lekarza w sezonie pylenia roślin i drzew. Należy też unikać przebywania na zewnątrz na tyle, na ile to możliwe. Najlepiej spacerować po deszczu, kiedy powietrze jest lepiej oczyszczone z pyłków. Po powrocie do domu warto zmienić odzież i wziąć prysznic, aby pozbyć się alergenów, które osiadły na ubraniu i na skórze. Zalecane jest także mycie podłóg raz na dwa dni oraz wietrzenie mieszkania raczej o zmierzchu, kiedy stężenie pyłków jest najmniejsze.

Leki na alergię

To często konieczność. Odpowiednio dobrane leki pozwalają zminimalizować w dużym stopniu objawy alergii. W wielu przypadkach działają też przeciwzapalnie, ponieważ alergia ma w sobie coś ze stanu zapalnego. Tego typu leki najczęściej dobierane są przez lekarza i trzeba stosować się ściśle do jego wskazówek. Można też dostać w aptece tabletki na alergię bez recepty. Ich podstawowe działanie polega na hamowaniu działania substancji drażniących błonę śluzową i spojówki. Oprócz tego pomagają minimalizować oddziaływanie alergenów na układ pokarmowy i oddechowy. Wśród nich można wyróżnić takie leki jak Hitaxa, Allertec czy Allegra.

Warto zwrócić się także w stronę ziół, które mogą łagodzić objawy alergii. Wśród nich znajduje się m.in. pokrzywa, tłumiąca receptory odpowiedzialne za powstawanie alergii oraz rumianek obniżający poziom histaminy. Dobry detoks na dobre samopoczucie